A vendor received a total of $125.00 from the sale of snow cones and ice cream cones. The cost of a snow cone is $5.00 and the cost of an ice cream cone is $10.00. He sold 7 more snow - cones than ice - cream cones. Calculate the total number of snow - cones sold.

asked by guest
on Mar 23, 2025 at 11:53 am



Mathbot Says...

I wasn't able to parse your question, but the HE.NET team is hard at work making me smarter.